Neden bazı insanlar hiç kilo almıyor? Nedeni metabolizma mı?

Neden bazı insanlar hiç kilo almıyor? Nedeni metabolizma mı?
Neden bazı insanlar hiç kilo almıyor? Nedeni metabolizma mı?

Bu durum hızlı bir metabolizmadan çok daha karmaşık bir durumdur. Bazı insanlar kilo almamak için yedikleri her şeye dikkat etmek zorundadır, bazıları ise dilediği gibi kalori tüketerek zayıf kalabilirler. Peki sırrı nedir? Bu insanlar zayıf kalmayı nasıl başarıyor?

Rhode İsland Üniversitesi‘nde beslenme ve gıda bilimleri profesörü Kathleen Melanson, bu sorunun basit bir cevabı olmadığını söylüyor. Melanson, ”Genetik, beslenme ve hatta davranışsal faktörler bu durumda söz konusudur. En önemli faktörlerden birinin vücut tipi veya metabolizma ile bir ilgisi yoktur. Kilo almadan sevdikleri her şeyi yiyor gibi görünenler aslında diğer insanlardan daha fazla yemiyorlar. Örneğin, bir öğünde çok fazla kalori bir arkadaşınız, başka bir öğünde daha az yiyerek bu ekstra kalorileri telafi edebilir.” dedi.

Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezi Baş Tıbbi Görevlisi Dr. Frank Greenway, ”Bu insanların kalorilerini ölçtüğümüzde düşündüğünüz kadar fazla yemedikleri gözlemleniyor. Fiziksel aktivite de fark yaratabilir, ancak bu spor salonu antrenmanı olmak zorunda değildir.” dedi.

Kilo almama nedenleri metabolizma mı?

Melanson, ”Bazı insanlar sporcu olmasalar bile zorunlu olarak diğerlerinden daha fazla hareket ederler. Aktif bir işe sahip olabilir ya da bütün gün çocuklarını kovalayarak geçirebilirler. Ne kadar çok hareket ederseniz, o kadar ‘mitokondri‘ kas hücreleri içinde sayı ve aktivitelerinde artacaktır. Bunlar enerji yaratan, hareket için enerji kullanan enerji santralleridir.” diyerek daha fazla mitokondri üretiminin daha fazla kalori yakacağını, yaşam şeklimizin bunda büyük etkisi olduğunu belirtti.

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi‘nde obezite genetiğini araştıran Dr. Ines Barroso, egzersiz yapmadan bazı insanların diğerlerine göre önemli ölçüde daha fazla kalori yaktığını ortaya koyan çok az kanıt olduğunu söyleyerek, Melanson’un açıklamalarını desteklemiştir.

Ancak Melanson, kimi insanların kendine kısıtlama yapmadan tükettikleri kalori miktarını düzenleyen fizyolojik farklılıkların olabileceğini belirtti. Vücudun iştah düzenleme sisteminin bazı insanlarda, diğerlerine göre daha hassas olabileceğini, bu sistemde yer alan leptin hormonunun buna etkisini olduğunu söyledi. Melanson bu durumu şu şekilde açıkladı; ”Hassas sisteme sahip olan bir kişi o gün içerisinde bir çok şey tüketebilir, daha sonra önümüzdeki birkaç gün boyunca kendini dolu hissedebilir ve daha az yiyebilir.”

Genetik, bir kişinin kilo alma veya kaybetme eğiliminde rol oynayabilir. Plos Genetics‘te yayınlanan 2019 araştırmasına göre, araştırmacılar obezite ile ilişkili 250’den fazla farklı DNA bölgesini belirlediler. Bu çalışma için, düşük vücut kitle indeksinde olan 1622 sağlıklı insanı, ciddi obezitesi olan 1985 kişiye ve normal ağırlıktaki 10.443 insanla karşılaştırdı. Zayıf katılımcıların obezite ile ilişkili daha az genleri olduğunu buldular. Ancak çalışmada ortak yazar olan Barroso‘ya göre, sadece genler kilonuzu belirlemiyor. ”Sadece obeziteden koruyan veya birini obeziteye yatkın hale getiren genler bulamadık. Bu bir süreklilik gibi görünüyordu” dedi.

Sonuçta cevap karmaşıktır, kilo alma veya kilonuzu koruma eğilimimiz önceden belirlenmemiştir, ancak tamamen kontrolümüz altında da değildir. Bazı insanların kilo almadan istedikleri her şeyi yemelerine izin veren genetik kodlaması yoktur. Aynı zamanda, kilo alma eğilimi tamamen öz kontrol eksikliğinden de kaynaklanmıyor.