Netflix, tepkiler üzerine Cuties filminin posterini değiştirdi

Netflix, Cuties filminin tanıtımlarına başladı. Ancak film geniş çaplı tepki topluyor.
Netflix, Cuties filminin tanıtımlarına başladı. Ancak film geniş çaplı tepki topluyor.

Netflix, 9 Eylül’de platformdaki yerini alacak olan ‘Cuties’ filminin tanıtımlarına başladı. Bu yıl, Sundance Film Festivalinde, Dünya Sineması Dramatik Yönetmenlik Ödülü‘nü kazanarak beğeni toplayan film, çocukların cinselleştirildiği düşüncesiyle tepki çekiyor.

Film, okulda ”The Cuties” adlı dans grubuna katılan ve hızla gelişen, bu arada dişiliğinin de farkına vararak ailesi ve çevresiyle yaşadığı olayları anlatan 11 yaşındaki Amy adlı kızı konu alıyor. Eleştirmenler genellikle hassas konuları ele aldığı için filmi övse de, toplum bu konuda çok farklı düşünüyor.

Filmin yayınlanmaması için internette imza kampanyası başlatıldı. 11 yaşındaki bir çocuğun, pedofillerin izlemesi için cinselleştirildiğini iddia eden kampanyada şimdiden 35 bin imza toplamış durumda. Netflix’in, Youtube üzerinden yayınladığı filmin fragmanı çok sayıda beğenmeme ‘dislike’ aldı. 18 Ağustos’ta yüklenen fragman an itibariyle 840 bin görüntülenmeye karşın 150 binden fazla dislike alarak firmayı zora sokuyor. Fragmanı beğenenlerin sayısı ise henüz 9 bin civarında.

Netflix ise özür mesajı yayınlayarak, rahatsız edici bulunan filmin afişini değiştirmekle yetindi. 19 Ağustos’ta Fransa’da sinemalarda vizyona giren filmin afişi ile Netflix’in yayınladığı afişler farklı. Filmin afişinin şirket tarafından mı yoksa bir ajans aracılığıyla mı yapıldığı konusu ise yanıtsız kaldı. Netflix yaptığı açıklamada, ”Cuties filmi için kullanılan uygunsuz poster nedeniyle çok üzgünüz. Bu poster filmi tamamen temsil etmiyor, şimdi resimleri ve tanıtımı yeniledik” ifadelerini kullandı.

Netflix’in Twitter üzerinden açıklaması

Cuties filmi 9 Eylül itibarıyla Netflix Türkiye üzerinden ”Minnoşlar” ismiyle yayınlanmaya başlanacak. Şimdiden tepkileri üzerine toplayan filmin platformdaki süresinin ne olacağı hakkında bir fikrimiz yok. Ancak tepkilerin artarak devam edeceğine emin olabiliriz.

Filmin tartışılan afişini ve yayınlanan Youtube fragmanını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Filmin tepki toplayan afişi;

Netflix, Cuties filminin tanıtımlarına başladı. Ancak film geniş çaplı tepki topluyor.
Cuties filminin tepki toplayan afişi

Olayın yükselmesine sebep olan Cuties filminin fragmanı;