Nvidia RTX 3080 stokları tükendi! Ekran kartı karaborsaya düştü

nvidia-rtx-3080-stoklari-tukendi-ekran-karti-karaborsaya-dustu

NVIDIA RTX 3080, sahip olduğu güçlü özellikler nedeniyle satışa çıkar çıkmaz tükendi. Özellikle kripto para madencilerinin karta yoğun ilgi göstermesi nedeniyle stok sorunları devam edebilir.

NVIDIA RTX 3080, şirketin 2 Eylül’de düzenlediği bir etkinlik sırasında resmen tanıtılmıştı. Yeni gelen bilgilere göre RTX 3080’in tüm modelleri, dün satışa çıkar çıkmaz tükendi.

Yeni karta öylesine yoğun bir talep vardı ki ekran kartı satıcısı EVGA, RTX 3080’i satışa çıkardığında, web sitesinin tarihinin en yoğun trafiğini aldığını açıkladı.

Grafik kartı, eBay’de 699 dolarlık etiket fiyatının çok üzerinde fiyatlarla listeleniyor. eBay listelerinin bir listesi, 1000 dolar ile 2500 dolar arasında satılan birçok RTX 3080 kartını gösteriyor. Bunların çoğu “şimdi satın alın” listeleri ve satıcıların gerçekte fiziksel bir perakendeciden satın alınan bir karta sahip olup olmadığı veya yakında bir çevrimiçi sipariş gönderiminin onaylanmış olup olmadığı net değil. Bu nedenle hangi ürün girişlerinin gerçekten satın alınabilir, güvenilir olduğunu söylemek zor . Ancak RTX 3080’in satışa çıktıktan sadece birkaç saat sonra karaborsacıların gözdesi hâline geldiği açık şekilde görünüyor.

Nvidia RTX 3080 satışı ile ilgili açıklama yaptı

Nvidia ilerleyen saatlerde durumla ilgili açıklama yaptı. Erken satışın botlar ve karaborsacılar tarafından istila edildiğini kabul etti. 

Şirketten yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

Bu sabah, NVIDIA çevrimiçi mağazası da dahil olmak üzere küresel perakendecilerde GeForce RTX 3080 için benzeri görülmemiş bir talep gördük. Pasifik saatiyle sabah 6’da NVIDIA mağazasını yayına almaya çalıştık. Hazırlığa rağmen, NVIDIA mağazası trafikle doluydu ve bir hatayla karşılaştı. Sorunları çözmeyi başardık ve satışlar normal şekilde kaydedilmeye başladı.

NVIDIA mağazasındaki botları ve karaborsacıları durdurmak amacıyla, bu kartları yasal müşterilerin ellerine teslim etmek için siparişleri manuel olarak incelemek de dahil olmak üzere insanca mümkün olan her şeyi yapıyoruz.

Pasifik saatiyle 6’da 50’den fazla büyük küresel perakendecinin envanteri vardı. NVIDIA ekibimiz ve ortaklarımız perakendecilere her gün daha fazla RTX 3080 kartı gönderiyor.

Bu sabahki deneyim için müşterilerimizden özür dileriz.

NVIDIA RTX 3080 ÖZELLİKLERİ

30 gölgelendirici teraflopa ve 58 RT teraflopa sahip olacak NVIDIA RTX 3080modelinde, 10GB GDDR6X vRAM bulunacak. RTX 2080’den neredeyse iki kat daha hızlı olacak RTX 3080, 8.704 CUDA çekirdeğine sahip.

RTX 3080, aynı zamanda çok daha sessiz ve daha verimli soğutma sunan ve hava akışını yüzde 55’ten daha fazla iyileştiren için çift fanlı bir tasarımla geliyor. Bu fanlardan birisi ekran kartındaki havayı dışarı çıkaracak ve diğer fan kartı soğutmak için kullanılacak.

NVIDIA RTX 3080 FİYATI

Nvidia’nın güçlü modeli RTX 3080, 699 dolarlık bir fiyat etiketiyle satışa çıktı. Ekran kartının ülkemizdeki fiyatı ise 6 bin 690 TL olarak açıklandı