Öfke yogası ile içki içip küfrederek huzur buluyorlar

Öfke yogası ile içki içip küfrederek huzur buluyorlar

Geleneksel yoganın dingin ve meditatif hali size iyi gelmiyorsa, Öfke yogası (Rage Yoga) tam size göre! Öfke yogası, çakralarınızı bir miktar buz gibi bira (veya bir bardak şarap) ile yıkarken, bağırarak, küfrederek ve egzersiz yaparak rahatlamayı amaçlıyor. Tüm bunlar bir araya gelerek nihai stres rahatlamasını sağlıyor! Herkes için olmasa da, bu şirket çok geleneksel olmayan bir yoga yaklaşımıyla öğrencilerinin kaslarını ve iç gücünü geliştirmeyi hedefliyor. Uygulama, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 12 eğitmenle, evinizde çevrimiçi olarak katılma seçeneğiyle birlikte yeni yeni yapılmaya başlandı.

Kurucusu Lindsay Istace öfke yogasının, ”sağlıklı olma hedefiyle nefes çalışması, pozisyon egzersizleri ve duyguların dışa vurumunu içeren bir uygulama” olduğunu belirtiyor.

Bu yoga türü size resmi gelmeyebilir, ancak sertifikalı eğitmenleri olan yasal bir fitness programıdır. Lindsay, ”Hepmiz bir şeylere kızıyoruz ve hepimiz yüklenen bu siniri boşaltmak istiyoruz. İçimizde tuttuğumuz bu bombayı patlatmadan rahatlayamayız” diyor.

Yoga sırasında öğrenciler bağırmaya, çığlık atmaya, küfretmeye veya bastırılmış öfkelerini serbest bırakmalarına yardımcı olacak herhangi bir şey yapmaya teşvik ediliyor. Sınıf geleneksel yoga pozisyonlarını kullansa da, yaklaşımlarında tipik yogadan uzaklar. Öfke yogası, normal yoga derslerine eğlenceli ve benzersiz bir dokunuş sunuyor.

Öfke yogası ile içki içip küfrederek huzur buluyorlar

Öfke yogası ile huzur bulma seansları

Kurucusu Lindsay, bunun herkes için özellikle de çocuklar için uygun olmadığını kabul ediyor. Tipik stres rahatlamasıyla birlikte iyi bir zihinsel sağlığı da teşvik ettiğini iddia ediyor.

Ölçülü alkol tüketiminin stresi azalttığı ve genel olarak daha rahat hissetmemize neden olduğu biliniyor. Çığlık atmanın ve küfretmenin de büyük bir stres atma yolu olduğuna inanılıyor. Yoganın doğuşuyla ilgili metinler bu mantığa katılmıyor gibi görülebilir, ancak bilim bunu destekliyor gibi görünüyor.

Bazıları yoga yaparken alkol tükettiğinde mide bulantısı içinde kıvranabilse de, bu yöntem çoğu kişinin aradığı çözüm olabilir.

Şimdilik Lindsay’in çalışmaları iyi yönde gidiyor gibi görünse de, hukuken çok yakında bazı sorunlar yaşayabileceğini söyleyen yetkililer, yoga hocasının dikkat etmesi konusunda uyarıyor.

Lindsay Istace’in ortaya attığı öfke yogası, özellikle bizim gibi ülkelerde hızlı bir şekilde yayılabilecek bir yapıya sahip. Yaşam standartları ve toplumsal olayların insanları yeterince gerdiğini düşünürsek, bu yoga merkezlerinin çiğ köfteciler gibi her sokağa yayılmaması için bir neden göremiyoruz.

Daha fazla bilgi için: Rage Yoga