Okullar ne zaman açılacak ? Milli Eğitim Bakanı Korona virüse meydan okudu!

Okullar ne zaman açılacak ?
Okullar ne zaman açılacak ?

Yaklaşık 18 milyon öğrenci, yaz tatiline devam ederken herkesin aklında okulların açılış tarihi ne zaman olacak sorusu vardı. Geçtiğimiz dönemin ikinci yarı yılını koronavirüs salgını gölgesinde geçiren milyonlarca öğrenci ve veli, önümüzdeki dönemde okulların ne zaman açılacağını ve eğitim düzeninin nasıl olacağını merak ediyor. Okullar ne zaman açılacak?

Okullar ne zaman açılacak?

Sıkıntılı geçen önceki dönemde EBA TV ile uzaktan eğitim alan öğrenciler, önümüzdeki dönemde eğitimin nasıl olacağını ve ne zaman başlayacağını merak ediyor. Konuyla ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan bir açıklama geldi. Açıklamaya özellikle sosyal medyada çok sert tepkiler geldi. İşte o açıklamanın ayrıntıları…

Milli Eğitim Bakanlığı, 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı çalışma takvimini 82 ile gönderdiği genelgeyle duyurdu. Buna göre, eğitim ve öğretim yılının ilk dönemi 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü başlayacak. Okul öncesi eğitim ile ilkokul 1’inci sınıfa başlayacak öğrenciler için ise 31 Ağustos-4 Eylül tarihleri belirlendi.

Birinci dönem ara tatilinin 16-20 Kasım’da yapılacağı öğretim yılı, 22 Ocak 2021 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatilinin 25 Ocak 2021 Pazartesi günü başlayacağı söylenen açıklamada, 6 Şubat 2021 yılında ise Yarıyıl tatili ise ikinci yarıyıl başlayacak.

Bakan Selçuk’tan açıklama

Milli Eğitim Bakanı, CNN Türk’te yayımlanan ”Tarafsız Bölge” programına katılarak, Ahmet Hakan’ın sorularına cevap verdi. Selçuk, pandemi sürecinde aldıkları her kararda çocukların geleceğine dokunduklarını belirterek şöyle devam etti, ”Hiçbir öğretmenimizin, hiçbir çocuğumuzun riske gireceği bir duruma asla müsade etmeyiz, Bunun tartışılması bile söz konusu olmamalı.”

Bakan, açıklamalarında karar almadan önce hekimlere danıştıklarını, diğer ülke tablolarını izlediklerini anlattı. Okulların açılma tarihinin artık bir ulusal meseleye dönüştüğünü belirten Selçuk, ”Şuna inansın, güvensin toplum, böyle bir karar alınırken eğer veri yoksa ortada, eğer riskle iligili durumlarda bir takım sıkıntı varsa asla bir karar almayız, şu yönde veya bu yönde. Toplum buna şiddetle inansın ve bir şekilde bizim bu konularda verilecek kararı çok büyük bir dikkatle verdiğimizi muhakkak surette görsünler” diyerek ekledi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ahmet Hakan’ın okullar 31 Ağusta mı açılacak soru üzerine durakladı. Verdiği cevapla, ”Onun hazırlığını yapıyoruz ve ona çok hazırız. Çok net” diye cevapladı. Selçuk, LGS öncesinde vaka sayısında patlama olacağı konusunda söylemlerin olduğunu belirterek, ”LGS’den sonra bir patlama olmadı” ifadesini kullandı. Ancak söz edilen sınavda uygulanan tedbirler hakkında kesin verilerle konuşmadığı gözlemlenen Selçuk’un 1 kişide vakanın tespit edildiğini söylemesi de akıllarda soru işareti oldu.

Yıkanılabilir maskeyi çözüm olarak sundu!

Açıklamalarından yeterli kontrolün sağlanamadığı anlaşılan eğitim dönemine veliler sosyal medyadan büyük tepki göstermeye devam ediyor. Bakan Selçuk, çocuklara yıkanabilir maske verileceğini, bu maskelerin meslek liselerinde üretilebildiğini söyledi. Yıl içinde düzenli aralıklarla maske vererek eğitimin sağlanabileceği hakkında konuştu. Nefes almakta zorlanan öğrencilerle ilgili ise gözlüklü ve buğulanmayan siper maske verilebileceğini bu konuda da Bilim Kurulu ile görüşüldüğünü ve Ar-Ge çalışmasının yapıldığını belirtti.

Uzmanlar ise eğitim sistemimizi göze alırken, dersliklerimizin yetersizliği ve öğretmenlerin eski tip çalışma sisteminin, gelişmiş devletlere göre çok geride kaldığı konusunda uyarırken, bu şekilde eğitimin başlanmasının korona virüsün yayılmında hız kazanabileceği belirtiyor. Sağlık Bakanlığı’nın gerekli tedbirleriyle Dünya geneline göre daha hafif atlattığımız pandemi sürecinde tetikleyici olabileceğini belirtiyor.

Kimse güvende hissetmiyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,”Okullarımızın açılması için her türlü hazırlığımızı yüksek bir dikkatle devam ettiriyoruz.” Açıklamasına rağmen, halk çocuklarını okula gönderme konusunda endişeli. Her geçen gün, virüsün az veya çok görüldüğü dönemde kimse, virüsü kavrayamayacak yaşta çocuklarını toplum içine göndermek istemiyor. Tepkilere rağmen eğitim öğretimi uzaktan değilde, derslikler içinde devam ettirmek isteyen Bakanlık, halk arasında güven kaybetmeye devam ediyor.