ÖSYM sınav sonuçları açıklandı! İşte YKS sorgulama alanı

ÖSYM YKS sonuçları

Haziran ayı içerisinde Corona virüsü salgını gölgesinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı‘nın sonuçları öğrenciler tarafından bekleniyordu. TYT, AYT ve YDT oturumlarına giren öğrencilerin ÖSYM tarafından YKS sonuçları açıklandı. Öğrenciler bu sınavda elde ettiği sıralama ve puanları ile tercih dönemine hazırlanacak.

ÖSYM YKS sonuçları belli oldu

27 Temmuz Pazartesi günü Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçları açıklandı. Bu yıl ise önceki yıllardan farklı olarak sonuçlar sabah saatlerinde öğrencilerle paylaşıldı. Bu sonuçların akabinde de ÖSYM Tercih Kılavuzu bekleniyor. Kılavuzun ne zaman yayımlanacağı için ise henüz kesin bir bilgi bulunmuyor.

ÖSYM YKS sonuçları ekranına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Adaylar bu sayfada; T.C. Kimlik numarası ve AİS şifrelerini girerek sonuçlarını görebiliyor. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte öğrencileri bekleyen bir diğer aşama ise tercih süreci olacak. Bu süreç öncesinde de ÖSYM Tercih Kılavuzu yayımlanacak.

Peki YKS tercih tarihi ne zaman?. Öğrenciler, 6 Ağustos ile 14 Ağustos arasında üniversite tercihlerini tamamlayacak. Tercih sonuçlarının belli olacağı tarih ise henüz netlik kazanmadı.

YKS birincileri ortaya çıktı

Sınavın sonuçlarıyla birlikte her yıl merak edilen, YKS birincileri hangi ilden sorusu da cevap buldu. TYT oturumunda birinciliği paylaşan 5 adayın şehri; Ankara, Antalya, Aydın, Çorum ve Nevşehir oldu.

Sınavın AYT oturumunun sözel alanındaki birincisi İzmir‘den, eşit ağırlık alanındaki birinci Osmaniye‘den sayısal alanının birincileri ise İstanbul, İzmir ve Malatya‘dan çıktı.