Pandemi dev şirketlere yaradı! Apple piyasa değeri dudak uçuklatıyor

Apple piyasa değeri

Corona virüs salgını, 2020 yılının başından itibaren tüm dünyada etkili olmaya başladı ve insan hayatını gözle görülür biçimde değiştirdi. Bu salgın, özellikle işçi kısmına zor bir dönem yaşatırken, büyük firmaları tersi yönde etkiledi. Amazon, Microsoft, Alphabet ve Apple piyasa değeri yükseldi.

Dev şirketlerin piyasa değeri pandemi sürecinde yükseldi

Salgın, insanların birçok alışkanlığını değiştirdi. Özellikle bu süreçte herkes teknoloji ile daha fazla yakınlaştı. Gerek iş için gerekse de boş vakitlerin değerlendirilmesi için insanları ilk yönlendiği nokta; telefon, tablet, bilgisayar gibi teknolojik cihazlar oldu. İnsanların teknolojiyle daha da yakınlaşma sonucu da satın alımlara yansıdı ve teknoloji devleri de değerlerine değer kattı.

ABD ekonomisinin pek de iyi günler geçirdiğini söylemeyiz ancak ABD’li teknoloji devlerinin toplam piyasa değeri 6 trilyon doları aştı. Apple piyasa değeri 2 trilyon doları buldu ve 2 trilyon dolar değere ulaşan ilk ABD şirketi oldu. Ayrıca Apple’ın geçtiğimiz günlerde, Saudi Aramco’yu geçerek dünyanın en değerli halka açık firması olduğunu da hatırlamakta fayda var.

Diğer yandan; Amazon, Microsoft ve Alphabet için de işlerin bu süreçte iyi gittiğini söyleyebiliriz. Bu firmalar da piyasa değerleri ile 1 trilyon doları gördü. Dünyanın en zengin iki ismi de; Jeff Bezos (Amazon) ve Bill Gates (Microsoft) isimleri oluyor. Jeff Bezos’un açıklanan serveti 189 milyar doları aşarken, Bill Gates’in serveti 114 milyar dolar oldu. Dünyanın en zenginleri listesinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.