Pikselin mucidi Russell Kirsch 91 yaşında vefat etti

Pikselin mucidi Russell Kirsch 91 yaşında vefat etti
Pikselin mucidi Russell Kirsch 91 yaşında vefat etti

Pikselin mucidi ve dijital görüntülemenin tartışmasız öncüsü olan bilgisayar bilimcisi Russell Kirsch, Salı günü Portland’daki evinde Alzheimer hastalığından kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle 91 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Russell Kirsch hemen tanıdığınız bir isim olmayabilir, ancak bilgisayar bilimine yaptığı katkılar sayesinde dijital görüntülemeyi ortaya çıkaran kişiydi.

Russell Kirsch

20 Haziran 1929’da Manhattan, New York’ta doğdu. Rus asıllı göçmen bir ailenin çocuğuydu. İlköğrenimini Bronx Fen Lisesi’nde tamamladı, ardından NYU, Harvard ve sonunda MIT’e gitti. 1951’de Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsüne katıldı ve burada 50 yıl çalıştı. Burada pikseli icat etmeye ve ilk dijital fotoğrafı oluşturmaya yardım etti.

Taranan ilk fotoğraf

1957 yılında oğlu Walden’ın 172×172 piksellik ilk fotoğrafı tarihe geçecekti. 2003 yılında Life dergisinin ”Dünyayı Değiştiren 100 Fotoğraf” listesine girdi. Taranan ilk fotoğraf olan minik Walden’ın pozunda, toplam 30,976 piksel vardı.

Kirsch, 2001 yılında emekli olduktan sonra bile en ünlü icadını geliştirmeyi asla bırakmadı. Hakim olan kareler yerine ”değişken şekilli pikseller” kullanan bir sistem yaratma amacı vardı. 81 yaşından sonra, 6×6 piksel alanları oluşturan bir maskeleme sistemi üzerinde çalışmaya başlayan Kirsch, fikrini hayata geçiremese de bu alandaki çalışmalara büyük bir ilham kaynağı yarattığı kesin.

Russell Kirsch 91 yaşında hayata veda etmiş olabilir, ancak mirası şu anda her gün çekilen 3,8 milyar fotoğrafın her bir pikselinde yaşayacak.