Polonya’da LGBT bireylere karşı milliyetçiler sokağa indi

Polonya'da LGBT bireylere karşı milliyetçiler sokağa indi
Polonya'da LGBT bireylere karşı milliyetçiler sokağa indi

Dünya’nın birçok noktasında zaman zaman LGBT bireylerin eylemleri ve onlara karşı duran homofobik grupların saldırgan tutumlarını görebiliyoruz. Benzerlerine ülkemizde pek rastlanmasa da, özellikle Doğu Avrupa‘da homofobinin çok yaygın olması, grupları karşı karşıya getirebiliyor.

Uluslararası LGBT+ Derneği tarafından yapılan sıralamada Polonya, Avrupa’nın en homofobik ülkesi seçildi. O günden itibaren işler ülke de biraz tuhaflaşmaya başladı. Son cumhurbaşkanlığı kampanyası sırasında, sağcı cumhurbaşkanı Andrzej Duda, LGBT topluluğuna karşı saldırgan açıklamalarda bulunmuş ve ülke genelinde büyük destek toplayarak seçimi kazanmıştı.

Temmuz ayı sonlarında eşcinsel aktivistler, Kutsal Haç Bazilikası’nın önünde duran İsa heykeli de dahil olmak üzere Varşova’daki önemli anıtların üzerine gökkuşağı bayrakları astılar. Daha sonra 7 Ağustos’ta Varşova mahkemesi, eşcinsel hakları savunucusu Malgorzata ”Margot” Szutowicz için tutuklama emri çıkardı. Margot, homofobik sloganlarla kaplı bir grubun minibüsüne zarar vermesi nedeniyle ”sivil itaatsizlik eylemleri” yapmakla suçlanmıştı.

Geçtiğimiz cuma günü, büyük gösterici gruplarının Margot’u desteklemek için toplanmasıyla şehir karıştı. LGBT bireylere destek veren grupların aşırıya kaçan eylemlerine polis müdahale etti ve yaklaşık 48 kişi yaralanırken 50 aktivist tutuklandı. Olayın üzerine, devletin LGBT topluluğunu susturmak için yeterli olmadığını düşünen Polonyalı milliyetçiler devreye girmeye karar verdiler.

LGBT karşıtları sokağa indi

Çeşitli milliyetçi grupların organizasyonuyla, Pazar günü Varşova Üniversitesi’nin ana girişinin önünde ”LGBT saldırganlığını durdurun” adı altında gösteri düzenlemek için birleştiler. Gösteri başladığı sırada, kalabalığın içinden birkaç kişi gökkuşağı bayrağını ateşe verirken, hoparlörlerden LGBT karşıtı sloganlar atılmaya başlandı. Çeşitli milliyetçi gruplardan oluşan konuşmacılar, miting sırasında topluluğa LGBT düşmanlığı hakkında açıklamalar yaptılar.

İlk konuşmacı Ziemowit Przebitkowski, ”Kayıtsız kalmayacağız, çünkü kayıtsızlığın batı uluslarını nasıl yok ettiğini biliyoruz” dedi. Ulusal Hareket Başkanı ve son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde dördüncü olan milletvekili Krzysztof Bosak ise, iktidardaki partinin yeterince faşist olmadığından şikayet ederken, gökkuşağı bayrağını da ”günahın sembolü” olarak nitelendirdi. Organizatörler miting alanında, aile içi şiddeti önlemeyi amaçlayan bir Avrupa anlaşması olan İstanbul Sözleşmesi aleyhine imza toplama çağrısında da bulundu.

Uluslararası LGBT+ Derneği tarafından yapılan sıralamada Polonya, Avrupa'nın en homofobik ülkesi seçildi, ardından ülkede gösteriler başladı.

Ayrıca yayınlanan manifestoda, ”Toplumumuz bir dönüm noktasında. Polonyalı yurtseverler, milliyetçiler ve Katolikler bugün gökkuşağı rengindeki kültür karşıtlığına sağlam bir şekilde karşı çıkmazlarsa, on yıl içinde tamamen farklı bir ülkede yaşayabiliriz” dendi.

Uluslararası LGBT+ Derneği tarafından yapılan sıralamada Polonya, Avrupa'nın en homofobik ülkesi seçildi, ardından ülkede gösteriler başladı.