Rus muhalefet lideri Alexei Navalny kim tarafından zehirlendi?

Rus muhalefet lideri Alexei Navalny kim tarafından zehirlendi?
Rus muhalefet lideri Alexei Navalny kim tarafından zehirlendi?

Rus muhalefet lideri Alexei Navalny, zehirlendiği iddiasıyla hastaneye kaldırıldı. Tomsk kentinden başkent Moskova’ya giderken uçakta rahatsızlandığı ve uçağın Omsk kentine acil iniş yaptığı belirtildi. Bilinci kapalı olan Alexei Navalny, ülkede miting ve yürüyüşlere katılarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘i eleştiriyordu.

Navalny’nin basın sözcüsü Kira Yarmysh, 44 yaşındaki siyasi liderin, çayına karıştırılan bir maddeden zehirlendiğini düşündüklerini, gün boyu başka bir şey tüketmediğini ve şuan durumunun ağır olduğunu Twitter’dan bildirdi.

Rusya’nın TASS haber ajansı, Omsk Acil Hastanesine ulaşarak, Navalny’nin hastanede ve durumunun ciddi olduğunu doğruladı.

Yarmysh, geçen yıl da benzer bir olayın yaşandığını ve Navalny’nin hastaneye kaldırıldığını hatırlatarak, ”O zaman hastaneye gittiğimizde doktoru vücudunun alerjik bir reaksiyon gösterdiğini söylemişti” dedi.

Avukat olan ve yolsuzluk karşıtı gösterilerde ön plana çıkan siyasi lider, Kremlin karşıtı çok sayıda gösteriyi organize ederek, Putin yönetimi karşısında kamuoyu oluşturma konusunda öncü olmuştu. İzinsiz gösteriler nedeniyle sürekli saldırıya uğrayan Navalny, geçmişte defalarca saldırıya uğramış ve bir dönem hapse atılmıştı.

Temmuz 2019’da, izinsiz protesto düzenlediği gerekçesiyle 30 günlük hapis cezası çekerken, hastalandı ve ”kontakt dermatit” teşhisi kondu. Sözcüsü, ”O zaman da zehirlendiğini düşünmüştük. Kişisel doktoru bilinmeyen bir toksik maddeye maruz kalmış olabileceğini söylemişti” açıklamasını yaptı. Rus hükümeti konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı. Sosyal medyada çok sayıda kişi, hükümetin daha önce de sıkça uyguladığı muhalifleri ortadan kaldırma operasyonlarından biri olduğunu iddia ediyor.

Rusya’da siyasilerin zehirlenmesi olayı yeni değil. 2006’da eski KGB ajanı Alexander Litvinenko, Rus hükümetinin yolsuzluklarını açıkladıktan sonra İngiltere’ye kaçmış ve burada eleştirilerine devam etmişti. Litvinenko, İngiltere’ye kaçtıktan 6 yıl sonra iki Rus tarafından zehirlenmiş ve radyasyon zehirlenmesi yaşayan Litvinenko, 2008 yılında hayatını kaybetmişti.