Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Yeni hasta sayımız düşmüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Yeni hasta sayımız düşmüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu bugün koronavirüs salgını kapsamında bir kez daha toplandı.

Türkiye’de son 24 saatte 107 bin 927 test yapıldı, 1596 kişiye hastalık tanısı konuldu. Son 24 saatte 45 kişi, kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti, ağır hasta sayısı ise 1017 oldu.

Bakan Koca’nın açıklamasının kilit noktaları:

Koronavirüsün birinci dalgasının ikinci pikini yaşıyoruz. Bir salgınla mücadelede toplumun her ferdi aynı mücadeleyi göstermelidir. Bayramlar ve düğünlerdeki hareketlerimiz bizi bu eşiğe getirdi. Hastalarımız ve yitirdiğimiz canların sayısı ülkemizde yeniden artıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Hasta sayımız düşmüyor

Çarşı pazarda tedbirlere uyulmadığını içimiz acıyarak görüyoruz. Düğünlerimiz, sünnet düğünlerimiz de dahil yeni taziyelere neden olan yerler haline geliyor. Yeni hasta sayımız düşmüyor.

Şu ana kadar sağlık kuruluşlarımızda virüs bulaşmasından kaçamayan 29 bin 865 çalışanımız oldu. 52 sağlık çalışanımızı ebediyete yolcu ettik. Tümüne Allah’tan rahmet diliyorum.

Sağlıkçılarımızın beklentisi alkıştan öte, hassasiyettir. Ülke genelinde durum kontrol altından çıkmış değil. İstanbul’da ve Trakya’da artış yok. Son dönemde en fazla artık Ankara’da oldu, keza Konya ve Kayseri’de de artış hızı diğer illere göre yüksek görülüyor.. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Erzurum, Sivas ve Kayseri halen yüksek riskli illerimiz arasında.

Salgın kontrol altında

Salgın bölgesel farklılıklara rağmen ülke genelinde kontrol altındadır. Başta pandemi hastanesinde çalışanlar olmak üzere tüm hemşirelerimiz, bilim insanlarımız sizden maske, mesafe kurallarına uymanızı bekliyor. Maske ile mesafe almak, entübe nefes almaktan daha kolay.

14 Mart – 1 Haziran arasında vefat eden vatandaşlarımızda, yaş arttıkça vefat oranımız travmatik şekilde artıyor. Her iki cinsiyette de ölümler 50 yaşından itibaren büyük bir ivme ile artmaktadır. Tedbirlerin hafiflemeye başlaması ile birlikte 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın vefat oranının arttığı ortaya çıkıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamalardan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Grip aşısı ne şekilde yapılacak?

Bu konuda bir gayret içindeyiz. Geçen yıla göre bu aşıların daha fazla tüketileceğini biliyoruz. Kimlerin aşı vurulması gerektiği yönünde bir algoritma geliştirildi. Ancak geçtiğimiz yıla göre 3 ve 4 kat fazla talep olacağının bilincindeyiz.

Ankara’da sokağa çıkma yasağı gelir mi?

Vaka sayısının en fazla olduğu il Ankara, İstanbul’u iki kat geçmiş durumda. Bu kapsamda tedbirleri Ankara’da daha da yoğunlaştıran bir çaba içerisindeyiz. Belirli bir yaş üzerindeki kişilerin kuruma gelmelerini önlemek gibi birçok düzenleme yapılmaya başlandı. Ancak sokağa çıkma yasağı gibi bir durum şu anda gündemimizde yok. Salgının kontrolden çıktığını söyleyemeyiz, ancak tedbirlere uyum konusunda hassasiyet göstermezsek sorun oluşur. Konya biraz duruldu ancak Kayseri ve Ankara’da artış var. Ankara, İstanbul’dan önde görünüyor, yine de kontrolden çıktığını şu aşamada söylememiz mümkün değil.

Ankara’da yaşanan artışın kaynağı nedir?

Ankara’da bizim gördüğümüz sorunun en büyük kaynağı, bayram ve bayram sonrası yoğun düğün ve benzeri etkinliklerin olduğunu görüyoruz. Düğünlerle ilgili bilim kurulumuzda da gündem olan düğün organizasyonun daha çok nikah tarzında olması, kına gibi etkinliklerin tüm Türkiye’de yapılmaması şeklinde bilim kurulumuzun önerisi oldu.

Aşı çalışmalarını hangi aşamada?

Özellikle şu anda iki aşı ile ilgili bakanlığımız onay verdi ve bu faz 3 çalışması için her biri için 8-10 merkezde çalışma yürütülüyor olacak. Bu çalışmalar için gönüllülük esası öne çıkıyor. Dolayısıyla bu gönüllülük esasına göre yapılan çalışmaları bizim biliyor olmamız gerekiyor. Bizim kendi yaptığımız çalışmalarda ise faz 1 aşamasına gelen çalışmalarımız var. Bu çalışmalarla ilgili de gerekli bilgilendirmeleri yapacağız. Rusya’da yapılan faz 3 çalışması ile ilgili de müracaat edildi, bu noktada önemli yerde olduğumuzu söylemek isteriz.

Maçların seyircisiz oynanması gündemde mi?

Bu konu bilim kuruluna geldi. İlk yarı yıl seyircisiz olması şeklinde bir öneri var.

Hasta verilerinin yanlış olduğu söyleniyor?

Özellikle ölümlerle ilgili her gün rakamları veriyoruz. Normalde ölüm rakamları ile ilgili hekimin kendi tanısı ile ilgili bir durum oluyor. Bizim müdahalemiz yok. Bakanlık olarak değiştirme durumumuz yok. 

Bazı hastanelerde kaydın yeterince tutulmadığını tespit ettik. Ancak gerekli uyarıları yaptık. 

Hastalığı ikinci kez geçiren var mı?

Şu ana kadar hastalığı ikinci kez geçirenlere rastlamadık. 

Önümüzdeki dönemde devreye girecek hastanelerimiz olacak. Hastanelerin devreye girmesiyle bu anlamda alım söz konusu olacak.

Erdoğan’ın Giresun mitingi

Maske, mesafe ve hijyen noktasında sayın Cumhurbaşkanımız da hassaslık içerisinde. Ancak yer yer bunun ihlal edildiğini görüyoruz. Bizim vatandaş olarak özellikle maskesiz şekilde sokakta dolaşılmaması gerektiğine inanıyoruz.

21 Eylül’de okullar açılacak mı?

Kısıtlı bir şekilde eğitimin devamı için yaklaşımımız var. Hazırlık, birinci, ikinci sınıf ve 8-12 ile ilgili düzenlemeyi gelecek hafta konuşuruz. Daha çok birinci sınıfların alışması açısından önümüzdeki günlerde ‘2gün devam, 5 gün okula gitmeme’ şeklinde bir uygulama gündeme gelebilir.

Yeni sağlık personeli ataması yapılacak mı?

Atama ile ilgili ihtiyaç durumuna göre hareket ediyoruz. Önümüzdeki dönemde devreye girecek hastanelerimiz olacak. Hastanelerin devreye girmesiyle bu anlamda alım söz konusu olacak. Ankara’da kapatılan hastaneleri açmak gibi bir eğilimimiz vardı, özellikle yoğun bakım bölümlerini devrede tutma noktasında bir çaba içerisindeyiz.