Sahanın çatlaklarını kintsugi sanatıyla altınla doldurdu

Sahanın çatlaklarını kintsugi sanatıyla altınla doldurdu
Sahanın çatlaklarını kintsugi sanatıyla altınla doldurdu

Sanatçı Victor Solomon, basketbol sahasının çatlaklarını altınla doldurmak için Japon kintsugi sanatını kullandı. Solomon, basketbola yaratıcılığın bir aracı olarak bakıyor, sporun ikonlarını ve totemlerini araştırarak onlara beklenmedik şekillerde zenginlik katıyor. Son çalışmasında Japon kintsugi tekniğinden esinlenen Solomon, çatlaklara altın ekleyerek yıpranmış bir basketbol sahasını onardı.

Kintsugi, Japon kültüründe uzun bir geçmişe sahip, 15. yüzyıldan kalma kintsugi, genellikle kırık çanak çömlekleri yeniden birleştirmek için kullanılır. Amaç, bir parçanın çatlaklarını gizlemek yerine, nesnenin benzersiz tarihini kusurlarını sergileyerek göstermek. Altın ekleyerek, onarılan ürün canlanır ve orijinal halinden daha güzel olur.

Estetik bir ilke olarak hizmet etmenin yanı sıra Kintsugi, Japonya’da uzun süredir yaygın olan felsefi fikirleri de temsil ediyor. Kintsugi sanatı, kusurlu güzelliğin daha estetik olduğunu savunan ve gösterişsiz, daha basit bir yaşam tarzının benimsenmesi olarak bilinen, 1500’lü yıllarda ortaya çıkmış bir dünya görüşü olan wabi-sabi ile doğrudan ilgilidir.

Solomon, ”Basketbol sporunu evrensel olarak erişilebilir, sınıftan bağımsız bir platform olarak göstermek ve bu önemli zamanlarda insanları bir araya getirmek için bir araç olarak görüyoruz. Ekibim ve ben yıpranmış bir sahayı tarihi süreçten esinlenerek altın tozlu reçine ile yeniledik” diyor.

Proje, 11 Mart’ta koronavirüs salgını nedeniyle durdurulan Ulusal Basketbol Birliği’nin (NBA) dönüşüyle ateşlendi. Sezon 30 Temmuz’da yeniden başladı ve kısa bir süre sonra sanatçının çalışması da tamamlandı. Sanatçı, sporun hayatımızdaki önemine dikkat çekiyor. Solomon, Koronavirüs ve Amerika’daki ırkçı polis saldırısı sebebiyle 2020 yılına yürek burkan bir başlangıç yaşandığını, ancak NBA‘in yeniden dönüşüyle kutuplaşmış ve bölünmüşlüğün ortadan kalkacağını iddia ediyor.

Aşağıdan sanatçının çalışmalarının olduğu fotoğrafları ve videoyu inceleyebilirsiniz: