Sean Connery ‘nin 90 yaşında olduğunu biliyor muydunuz?

Sean Connery 'nin 90 yaşında olduğunu biliyor muydunuz?

Manşetleri görmüş olabilirsiniz, Sean Connery 90 yaşına bastı. imkansız gibi geliyor olabilir ama son yüzyılın görebileceği belki de en iyi aktör Sean Connery tam 90 yaşında. Connery, en ünlü rollerinden biri olan James Bond ile tanınır ve film endüstrisinde bir efsanedir. Salı günü, Connery çok az kişinin yaşayabileceği dev bir doğum günü kutlaması yaptı. 15 yıldır oyunculuk yapmamış olsa da kariyeri hala parlamaya devam ediyor. Peki muhteşem oyuncu bu noktaya nasıl geldi?

Sean Connery kimdir?

Sean Connery, 25 Ağustos 1930’da Edinburgh, Birleşik Krallık’ta doğdu. Neslinin en iyi oyuncularından biri olan Connery, çalışmayı babasından öğrendi. Babası bir temizlikçi ve fabrika işçisiydi. Connery, 16 yaşında askere alınana kadar süt satıyordu. Öte yandan bir vücut geliştirmeci olan Connery, aynı zamanda sağlam bir futbolcuydu. Ünlü oyuncu gençliğinde futbolda ilerlemeyi düşündü, ancak oyunculuk kariyerinin daha başarılı olacağına inandı.

İlk oyunculuk deneyimlerinden bazıları “Hell Drivers” ve “No Road Back” filmleriydi. Connery’nin, Lana Turner ile birlikte oynadığı “Another Time, Another Place” filmi ise onun için dönüm noktası oldu.

Connery “Another Time, Another Place” filmini çekerken, Lana Turner’ın kıskanç erkek arkadaşı seti bastı ve Connery’ye silah doğrulttu. Connery, soğukkanlılıkla erkek arkadaşı Johnny Stompanato’yu etkisiz hale getirdi ve sonra onu sakinleştirdi. Bunu başka kim yapabilir? Muhtemelen Chuck Norris olabilir. Connery’ye James Bond filminde oynama fırsatı veren işte bu tür bir hikaye.

James Bond filmleri

Connery, 60 ve 70’lerde toplam 7 James Bond filminde başrol oynadı. Yedinci Bond filmini çektiğinde, bu seriyi bırakmaya karar verdi, çünkü saçlarını kaybetmeye ve biraz kelleşmeye başlamıştı.

Bu nedenle Connery, Bond serisinden ayrıldı ve 1980’lerde yeni rollere yöneldi. “The Hunt for Red October” ve “The Untouchables” filmlerinde Oscar ödüllü performanslar gerçekleştirdi. Daha sonra Connery, “Indiana Jones” da Harrison Ford’un babasını canlandırdı.

Connery’nin en iyi performansı, Orta Çağ’dan kalma Baskerville’li William’ı canlandırdığı “The Name Of The Rose” filmi olabilir. Connery, yıllar boyunca İskoçya’nın en iyi rol modeli olmuştur. Oyuncu, geçen zaman içerisinde çok zengin bir süperstar oldu, ancak köklerini asla unutmadı. Vücuduna “Sonsuza Kadar İskoçya” ile “Anne ve Baba” kelimelerini dövme yaptı ve onun için her şeyin nerede başladığını asla unutmuyor.

Tüm dünyada tanınan bu adam bundan sonra ne yapacak? Belki Sean Connery bir veya iki rol oynayabilir veya belki emekli olmaya ve zamanının geri kalanının tadını çıkarmayı düşünüyordur.

Her iki durumda da, hepimizin tanıdığı ve sevdiği biri olduğu için çok mutluyuz. Bond filmlerinin ve film endüstrisinin çehresini değiştirdi. Çalışmaları için çok minnettarız ve yeni nesil oyunculara ilham vermeye her zaman devam edecek.

Sean Connery 'nin 90 yaşında olduğunu biliyor muydunuz?