Şeker miktarı en yüksek 6 meyve hangileridir?

Şeker miktarı en yüksek 6 meyve nelerdir?
Şeker miktarı en yüksek 6 meyve nelerdir?

Türkiye’de fazla şeker ve çok az meyve tüketildiği ne yazık ki bir gerçek. Ancak bazı meyvelerde de çok fazla şeker bulunuyor. Uzmanlar, günde 12 çay kaşığı (50 gr) üzerinde şeker tüketmenin çok zararlı olduğu konusunda hemfikirler. Şeker kola gibi içeceklerde ve imal edilmiş kek bisküvi gibi yiyeceklerde fazlasıyla bulunur, aynı zamanda ketçap ve mayonezde de bulunmakta. Ancak şeker, diğer birçok gıda içerisinde de doğal olarak mevcuttur.

Beslenme uzmanları şeker hakkında bilgi verirken, her türlü karbonhidratın kan dolaşımında şeker haline dönüştüğünü açıklarlar. Yiyeceklerin içerisinde bulunan doğal şeker, rafine şeker kadar tehlikeli değildir, çünkü lif, besin maddeleri ve şekerin parçalanmasına yardımcı olan bileşikler de içerir.

Meyvede bulunan doğal olarak oluşan şeker fruktoz olarak bilinir ve sadece aşırı miktarda tüketildiğinde zarar oluşturur. Sağlıklı beslenme için meyve muhakkak gerekli bir gıdadır. Ancak meyvede bulunan şekerin sorun yaratacağı kişilerde vardır. Sağlıklı bir insanın şekeri, meyve yoluyla alması sağlıklıdır, ancak şeker hastalığı veya karaciğerinde yağ sorunu olan biri için yüksek karbonhidrat, şeker ve fruktoz içeren meyveleri tüketmesi zararlı olabilmektedir. Bu hastalıklardan birini yaşıyorsanız ya da sadece kalorinizi azaltmaya çalışıyorsanız aşağıdaki meyvelerden ürettiğiniz meyve sularından ne kadar tükettiğinizi kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Bu meyve sularına dikkat

Mango

Tropikat bir meyve olan mangoda, porsiyon başına yaklaşık 23gr (1 fincan) şeker bulunur. Bunun yerine, aynı porsiyon büyüklüğü için sadece 8,3 gram şekere sahip papayayı tercih edebilirsiniz. Beslenme uzmanları, şekerinizi düşürmek, lif oranını artırmak ve papaya da doğal olarak bulunan probiyotik enzimleri eklemek için mango yerine papaya tüketin diyorlar.

Muz

Muzlar hemen herkesin sevdiği popüler bir meyvedir ve dünyada tüketimi konusunda dördüncü sıradadır. Muzlarda doymuş yağ, kolesterol ve sodyumun düşük olmasıyla birlikte, ortalama olarak yaklaşık 27,5 gram şeker (51,4 gr karbonhidrat) bulunur. Beslenme uzmanları içeceklerde tüketilirken, şeker içeriğini azaltmak ve dolgunluk faktörünü artıracak sağlıklı yağlar eklemek için avakado ile karıştırmanızı öneriyor.

Kiraz

Bu listedeki diğer meyveler gibi, haberler kiraz severler için kötü değil. Aslında, kirazların vücuttaki oksidatif stresi ve iltihabı azalttığı bilinmektedir. Bununla birlikte, 1 bardak kiraz 17,7 gram şeker içerir. Antiinflamatuar faydalara daha az tatlı bir içerikle ihtiyacınız varsa, kiraz yerine biraz çilek alın. Çilekte bulunan şeker kiraza göre çok daha azdır. 1 1 bardak çilekte sadece 7,4 gram doğal şeker bulunur.

Armut

Armut, fruktoz konsantrasyonu en yüksek meyvelerden biridir. İçeriğinde, mide sindirim sorunlarına yol açabilecek kadar çok fruktoz içerir. Armut yiyecekseniz porsiyon büyüklüğünüzü küçültün ya da onun yerine elma yemeyi tercih edin. Armut ile elmayı karşılaştırdığımızda elmada bulunan 10 grama karşılık armutta 16 gram şeker bulunur. Ayrıca elmaların kan şekerini düzenlediği de bilinmektedir.

Ananas

Ortalama büyüklükte bir ananasta 16 gram şeker vardır. Bu listenin en kötüsü değildir ancak 100 gramlık bir porsiyonda 9 gram şekere sahip alternatif olan guava meyvesinden çok daha fazladır. Guava, aynı zamanda kan şekeri artışlarına karı yardımcı olan çözünür lif bakımından da oldukça zengindir.

Üzüm

Üzümler genellikle pozitif bir yaklaşımla doğanın şekeri olarak adlandırılırlar. Üzümde 1,5 kap porsiyon başına 23 gram şeker bulunur. İyi bir alternatif olarak benzer porsiyonda 7 gram şeker bulunan ve obezite ile mücadele faydaları olan böğürtlen gösterilebilir.

Meyve suyunun şeker bakımından yüksek olduğunu düşünüyorsanız, kuru üzüm, kuru elma ve hurma gibi kuru meyveler daha da kötüdür. Aslında glisemik yükleri, kurutulmuş olmayan muadillerinin çok ötesindedir. Su içeriğini azaltarak gram başına şeker miktarını da artırıyorsunuz, muhtemelen kurutulmuş meyvelerden daha fazla yiyeceksiniz. 50 üzüme göre 50 kuru üzüm tüketmek çok daha kolay.