Selman Öğüt yayını terk etti! Selman Öğüt kimdir?

canli-yayinda-ortalik-karisti-selman-ogut-yayini-terk-etti

Haber Global’de Erhan Ertürk’ün sunduğu Müzakere programında Selman Öğüt, Kemalizm için ‘virüs’ ifadelerini kullandı. Yaşanan tartışmanın ardından programı terkeden Öğüt, sosyal medya hesabından “Erhan Ertürk tam bir provokatör” diye yazdı.

Cumhuriyet’in haberine göre Öğüt, “Kemalizm virüstür” dedi. AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen Öğüt’e, “Kemalizm virüstür” sözleri için Programın sunucusu Erhan Ertürk tarafından, “Atatürk devrimlerini tartışmaya açıyorsunuz bugün. Geri gelsin mi hilafet?” sorusu soruldu. Öğüt, bu soruyu yanıtlamadı.

Öğüt, Ertürk’e sert sözlerle karşı çıkarken, bir ara “Otur oraya” ifadesini kullandı. Stüdyoda bulunan gazeteci Özlem Gürses de Öğüt’e tepki göstererek, “Bu nasıl bir çirkin üslup?” diye sordu. Yaşanan tartışmanın ardından Öğüt programı terk etti.

Öğüt kısa bir süre sonra sosyal medya hesabından programın görüntülerini paylaşarak “Erhan Ertürk tam bir provokatör! Selman Öğüt suç mu işliyor diyerek beni hedef göstermeye çalıştı! Özel eğitimli etki ajanı bunlar!” ifadelerini kullandı.

SELMAN ÖĞÜT KİMDİR?

1984 Mekke doğumlu olan Selman Öğüt, lisans eğitimini İstanbul Kültür Üniversitesi’nde tamamladı.

Marmara Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü Hukuk Bölümünden yüksek lisans derecesini aldıktan sonra aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Bölümü doktora programına girdi. 2013 yılında doktora derecesi alan Öğüt, 2009-2014 yılları arasında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Temmuz 2014 itibari ile İstanbul Medipol Üniversitesi Milletlerarası Hukuk Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. BM Güvenlik Konseyi’nin Yeniden Yapılandırılması ve Uluslararası Örgütlerin Sorumluluğu? adlı kitapların yazarı olan Öğüt’ün uluslararası hukukun farklı konuları ile ilgili yayınlanmış muhtelif makaleleri vardır.

2005-2006 yılları arası Erasmus Programı bursiyeri olarak Almanya’nın Trier Üniversitesi’ne gitmiş, 2009 yılında yine Almanya?da bulunan Bonn Üniversitesi’nin yaz okulu programına tam burslu olarak kabul almıştır. Doktora çalışmaları için 2010 yılında Marmara Üniversitesi bursu ile London School of Economics’e gitmiştir.

2013 yılı içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda uzman olarak görev yapmış olan Öğüt, halen İstanbul Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.