Tek elle kendisine mekanik protez el yapan adam

Tek elle kendisine mekanik protez el yapan adam
Tek elle kendisine mekanik protez el yapan adam

Makine mühendisi Ian Davis, iki yıl önce bir mağaza kazasında dört parmağını kaybettikten sonra kendisine bu olağanüstü mekanik protez eli yaptı. Sağlık hizmetleri tarafından parmaklarının ”tıbbi açıdan gerekli” olmadığı nedeniyle protez el başvurusu reddedildi. Ian Davis, aynı zamanda kanser hastası ve tek eliyle hayata tutunarak kendisine bir el daha yaptı. Üstelik görüntüsü bilim-kurgu filmlerini aratmıyor.

Bu adam Amerika’daki kurumların ve sağlık hizmetlerinin kapitalizme ne denli adapte olduğunun en somut örneklerinden. Ian Davis, yapım sürecini Instagram sayfasında yayınlarken. Çalışmalarını tamamladığı ve hala geliştirmekle uğraştığı protez el videolarını Youtube’a yükleyerek çalışmasını insanlığa sunuyor.

Youtube’ta protez elin tasarımı ve işlevselliği konusunda yeni fikirler aradığını belirtiyor, fikirlerinizle yardımcı olmak isterseniz yorumlara karşı da oldukça ilgili. Ayrıca hazır bulunan malzemelerden bu protezin nasıl yapılacağı hakkında aşama aşama bilgi verici videolar çekiyor ve bunu insanlara öğretebilmeyi amaçlıyor. Onun attığı bu adım, hem kendisi hem de insanlık için büyük bir adım olabilir. Ian Davis‘in, Youtube kanalından izlemek isteyeceğinizi düşünerek sizin için iki video seçtik. Bu başarı hikayesine sadece videolarını izleyerek bile katkı sağlayabilirsiniz.