THY, maaş kesintisini kabul etmeyen personeli istifaya zorladı

thy-maas-kesintisini-kabul-etmeyen-personeli-istifaya-zorladi

THY, Hava-İş ile imzaladığı ve personel maaşlarında yüzde 50’ye varan indirim protokolünü kabul etmeyen personellerden e-posta yoluyla istifa etmelerini istedi.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre, Türk Hava Yolları (THY), Hava-İş ile imzaladığı ve personel maaşlarında en az yüzde 30, en çok yüzde 50 kesinti olmasını öngören protokolü imzalamayı kabul etmeyen çalışanların istifa mektubu imzalamalarını istedi.

Çalışanlara şirket tarafından bir hafta mühlet tanındı

Çalışanlara gönderilen e-postada, koşullarını kabul etmeyenlerin, iş akitlerini kendi istekleriyle feshettiklerine dair bir istifa mektubu imzalamaları istenerek, 8 Eylül’e kadar zaman tanındı.

Havasen’e göre yapılanlar ‘Tasfiye operasyonu’

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Havayolları Çalışanları Sendikası (HAVASEN), THY’nin geniş çaplı bir tasfiye operasyonu için düğmeye bastığını kaydederek, ”Kırk katır mı, kırk satır mı açmazına sokulan, işveren karşısında çaresiz, sahipsiz ve yalnız bırakılan çalışanlar, yetkili sendika Hava-İş tarafından adeta kaderlerine terk edilmiştir” ifadesini kullandı.

THY tarafından çalışanlarına gönderilen e-posta

Kabul etmeyenler veya tercihte bulunmayanlar ise derhal ücretsiz izne çıkartılacakları açıkça tebliğ edildi.

Kabul etmeyenler tazminatlarını hemen alamayacaklar.

İş Kanunu’nun geçici 10. maddesine göre çalışanlar kıdem ve ihbar tazminatlarını ancak Temmuz 2021 tarihinde alabilecekler.