Trump destekli silahlı milisler ile eylemciler arasında çatışma

trump-destekli-silahli-milisler-ile-eylemciler-arasinda-catisma

Trump destekli silahlı milisler ile ‘Siyah Hayatlar Önemlidir’ eylemcileri arasında Louisville’de bu yıl 146’ncısı düzenlenen at yarışı organizasyonu Kentucky Derbisi Festivalinde çatışma yaşandı.

Louisville polisi tarafından evinde vurulan 26 yaşındaki siyahi bir kadın olan Taylor’ın anısına Churchill Downs’da toplanan ‘Siyah Hayatlar Önemlidir’ eylemcileri ırkçılık karşıtı gösteriler yaptı.

Independent’in haberine göre, Irkçılık karşıtı gösteri yapan eylemciler Cumartesi öğleden sonra Jefferson Square Park’a ulaştığında, ”Amerika’yı yeniden büyük yap” sloganları ve ABD Başkanı Donald Trump yanlısı simgeler taşıyan yüzlerce silahlı milisle karşılaştı.

Habere göre iki grubun karşılaşması üzerine, polis çatışmaları sonlandırmak için tam teçhizat bölgeye intikal etti. Amerikan Demokratik Sosyalistleri yerel örgütü; Trump yanlısı silahlı milislerin, Taylor’ için adalet çağrısı yapan protestocuları özellikle tehdit etmek için getirildiklerini iddia etti.

Kendilerini ”yurtseverler” olarak tanımlayan ve yarı otomatik silah taşıyan Trump destekli silahlı milisler, yerel haber ajanslarına şehri protestoculara karşı korumak için Louisville’de olduklarını açıkladılar.

Aynı bölgede, siyah bir milis grubu olan NFAC da silahlarıyla birlikte toplandı. Ancak bu milis grubunun Taylor’ın polis tarafından vurulmasını protesto etmek için göstericilere katıldığı bildirildi. Polisinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı bölgede olaylar büyümeden kontrol altına alındı.

Kentucky’de halka açık yerlerde ateşli silah taşımanın yasal olduğu belirtiliyor. Louisville Polis Departmanı Şef Yardımcısı LaVita Chavous, ”İnsanların yasal haklarını korumak için hazırız. Bu kalabalıkların ne kadar büyük olacağını bilmiyoruz, ancak şiddet içermeyen yasal protestolara müdahale etmeme niyetindeyiz” dedi.