Türkiye’nin ilk pandemi hastanesi, ‘İslam Eğitim Merkezi’ olacak

turkiyenin-ilk-pandemi-hastanesi-islam-egitim-merkezi-olacak

Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile 1924 yılında kurulan Heybeliada’daki Türkiye’nin ilk pandemi hastanesi, 200 dönümlük arazisi ile ”İslam Eğitim Merkezi” kurulmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildiği ortaya çıktı.

Yıllarca tüberkülozla savaşta büyük hizmetler veren ve adeta bir okul olan Türkiye’nin ilk pandemi hastanesi Heybeliada Sanatoryumu, 2005’te Sağlık Bakalnlığı’nca kapatılmıştı. CHP’li Umut Oran, 100’ü doktor 250 personeli ve 660 yatağı bulunan hastanenin akıbeti konusunda CİMER’e sorular yöneltti.

Yavuz Alatan’ın Sözcü’de yer alan haberine göre, CİMER’den gelen cevapta, ”105 ada 1 parsel numaralı taşınmazın, Diyanet İşleri Bakanlığı adına tahsisli olduğu anlaşılmıştır” denildi.

”Var olanı kullanmak yerine savurganlık yapılıyor”

Umut Oran bu durumu eleştirerek, ”İktidar büyük bir aymazlık içinde aklı ve bilimi reddederek yol alıyor. 1924’te kurulan ve verem, akciğer hastalıkları, göğüs cerrahisi konusunda uzmanlaşmış, 80 yıl Türk Milleti’ne hizmet vermiş bir hastaneyi kapatıp, arazisini Diyanet’e devretmek ulusal çıkarlarımıza uymuyor.

Atatürk Havalimanı’nın, milyarlık pistlerini kırarak pandemi hastanesi yapmaya çalışıp öbür yandan hazır hastane arazisini kullanmamak büyük bir yanlış. Ne yazik ki coronayla mücadelede akıl ve bilim yok. AKP iktidarı, yüzyılın salgını ve ekonomik kriziyle karşı karşıyken var olanı kullanmak yerine mevcudu yok edip savurganlık yapıyor” dedi.

Heybeliada Sanatoryumu, yıllarca verem hastalarına hizmet verdi. 2005’te kapatılan sanatoryumun 250 personeli Süreyyapaşa Eğitim Hastanesi’ne devredildi. 2009’da çıkan yangında bina hasar gördü. Sanatoryum, İsmet İnönü, Rıfat Ilgaz gibi isimlere de zamanında şifa vermişti.