Uşşaki müridiyim diyerek provokatif paylaşımlar yapıyor!

ussaki-muridiyim-diyerek-provokatif-paylasimlar-yapiyor

Uşşaki Tarikatı şeyhi Fatih Nurullah’ın 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismardan tutuklanmasının ardından, kendisini ‘şeyhin müridi’ olarak tanıtan bir hesabın sosyal medyada yaptığı paylaşımlar dikkat çekti. Tweetlerinde Erdoğan ve Soylu’yu etiketleyen hesabın provokasyon peşinde olan operasyonel bir hesap olduğu tahmin ediliyor.

Ağustos 2020’de açıldığı görülen söz konusu hesaptan, “Bu hesabı hocama destek için açtım. İstediğiniz kadar yalan söyleyin, biz onun arkasındayız” gibi paylaşımlar yapıldı.

Yaptığı paylaşımlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu etiketleyen Abdülkerim Erdinç, “Polis, bekçi, memur yapmak için dindar adam lazım dediniz. Yüzlerce yolladık. FETÖ’ye karşı yanınızdaydık, karşılığı bu muydu?” diye yazdı.

Gün boyu yaptığı paylaşımlarla sürekli provokasyon peşinde olan hesabın, özellikle kamu kurumları hakkında ve devlet yöneticilerine karşı yaptığı paylaşımlar amacını kanıtlar düzeyde. Öte yandan bu provokatif paylaşımları ciddiye alan bazı medya grupları, hesaptan yayılan deli saçması paylaşımları gerçekmiş gibi halka yaymaya çalışıyor. Yaptıkları yanlışın farkına varan bazı internet gazeteleri ise hızla paylaştıkları haberleri kaldırmaya başladı.

Son zamanlarda sosyal medyada trol diye tabir edilen bir görüşe ya da bir gruba karşı kasıtlı olarak destekleyici paylaşımlarda bulunan hesaplar yaygınlaştı. Ancak bazı hesaplar bunu farklı tekniklerle kullanıyorlar. Belirli bir görüşü savunan kişileri taklit ederek karşı görüşteki kişilerde tepki uyandırmayı amaçlıyorlar. Bu trol hesaplar provokasyona çok açık olan sosyal medya platformlarında infial yaratarak toplumsal düzeni bozma gayretindeler.

Kendisinin Uşşaki tarikatı müritlerinden olduğunu iddia eden Abdülkerim Erdinç isimli Twitter hesabı da incelendiğinde benzer bir durum olduğu anlaşılıyor. Bu gibi provokatif paylaşımlar yapan hesapların basın tarafından ciddiye alınarak gerçekmiş gibi haberleştirilmesi de kaygı uyandırıyor.

Söz konusu Twitter hesabından yapılan bazı paylaşımlar: