Vuhan kentinde hayat salgın öncesine geri döndü

Vuhan kentinde hayat salgın öncesine geri döndü
Vuhan kentinde hayat salgın öncesine geri döndü

Dünyanın dört bir yanındaki pek çok yer hala Covid-19 karantinalarında veya katı sosyal mesafe kurallarında yer alıyor. Ancak Çin’deki koronavirüsün ilk görüldüğü Vuhan kentinde insanlar, 2019’daki gibi parti yapmaya başladılar. Bu fotoğraflar hafta sonu gerçekleştirilen bir müzik festivalinden.

AFP’nin haberine göre, parti ziyaretçileri 15 Ağustos Cumartesi günü bir elektronik müzik festivali için Vuhan Maya Plajı Su Parkı’na akın etti. Maske ve sosyal mesafeden çok uzak görüntülere şahit olunurken, katılımcılar havuz içerisinde doyasıya yada ölesiye eğlendi desek yeridir. Bir performans sanatçısının, su jeti üzerinde yaptığı gösteri ise büyük ilgi gördü. Vuhan Maya Plajı Su Parkı işletmecileri, ziyaretçi kapasitesini yüzde 50 ile sınırlandırdıklarını söyleseler de görüntüler hiçte öyle olmadığını gösteriyor. Zaten yüzde 50 sınırlandırılsa bile herkesin aynı havuzda olması alınacak önlemleri gerçek dışı kılıyor. Ayrıca alınan bilgilere göre festivalde kadınlara yüzde 50 indirim uygulanmış.

Vuhan, sadece birkaç ay önce koronavirüs salgınının merkez üssüydü. Virüsün, bir deniz ürünleri pazarında çıktığı söylentisi kenti kısa sürede karantina bölgesine dönüştürmüştü. Ancak Çin resmi verilerine göre, virüs kısa sürede kontrol altına alındı ve normalleşmeye dönüldü. Ancak, Vuhan’ın bulunduğu Hubei eyaleti, Mayıs ayının ortasından bu yana ülke içinde bulaşan vakaları açıklamadı.

Vuhan halkı bu görüntüler karşısında ikiye bölünmüş durumda

Bazıları Vuhan’ın normale dönmüş gibi görünmesinin harika olduğunu düşünürken, diğerleri sosyal mesafenin eksikliğinden rahatsız.

Havuz partisi, dünya çapında birçok sosyal medya platformunda viral hale gelirken, Çin kaynaklarında bulabilmek neredeyse imkansız. Çin medyası tarafından sansür uygulanıyor ve Çince arama sonuçlarında yalnızca birkaç sonuç çıkıyor.

Vuhan kentinde, 400’e yakın turistik tesis var ve yıl sonuna kadar yerli turistlere ücretsiz olarak açık kalacakları belirtiliyor. Alınan kararlara göre Vuhan’da turistik tesisler kapasitesinin yarısını kullanmak zorunda ama bu yasaklar uygulama konusunda oldukça yetersiz. Her ne kadar normalleşme konusunda hızlı adımlar atılsa da doktorlar bu konuda endişeli. Çin’deki doktorlar tarafından yapılan bir araştırma, Vuhan’da iyileşen koronavirüs hastalarının hala uzun vadeli akciğer hasarı gibi etkilerden muzdarip olduğunu belirtiyor. Çin kaynaklarına pek güvenmesek de, bugün itibariyle Çin’de 90 bin Covid-19 vakası ve 5 bine yakın ölümün meydana geldiği raporlanıyor.