Yanlış bilinen kalorisi yüksek fakat sağlıklı 5 gıda

Yanlış bilinen kalorisi yüksek fakat sağlıklı 5 gıda
Yanlış bilinen kalorisi yüksek fakat sağlıklı 5 gıda

Genel olarak diyet yapanlar kalori alımını azaltmayı hedefleyeceklerdir. Ancak kalorisi yüksek olarak bilinen bazı yiyecekler oldukça faydalılar. Kalori yediğimi her yiyecekte bulunan temel enerji birimidir. Vücut, metabolizma hızını korumak için yüksek kalorili yiyeceklere de ihtiyaç duyar.

Bir kişinin bir günde tüketmesi gereken kalori miktarı yaş, cinsiyet ve kas kütlesi gibi çeşitli faktörlere göre belirlenmektedir. Yüksek kalorili yiyecekleri egzersiz ve aktiviteyle yakmadan tüketmek, kilo almamıza neden olur. Kalp hastalığı ve diyabet gibi hastalıklara yakalanmamıza öncülük eder. Ancak yüksek kalorili bütün yiyecekler sağlığımız için kötü değildir. Bazı yüksek kalorili yiyecekler özellikle tüketilmelidir ve bilinenin aksine çok faydalıdır.

Yanlış bilinen 5 gıda

Fıstık ezmesi

Bir yemek kaşığı fıstık ezmesi, sıradan bir tereyağında bulunan kalori miktarına neredeyse eşdeğer olan 100 kalori içerir. Bununla birlikte fıstık ezmesi, protein, lif ve sağlıklı yağlar bakımından oldukça zengindir.

Chia tohumu

Chia tohumları, yüksek lif, omega-3, protein ve çinko içeriği nedeniyle en sağlıklı gıdalardan biri olarak kabul edilir. Bu küçük siyah tohumlar mükemmel bir anti-oksidan ve anti-enflamatuar kaynağıdır. Ancak chia tohumunun da kalori değeri yüksektir. Bir yemek kaşığı chia tohumu tam 70 kalori içerir.

Kinoa

Kinoa, diyet programına girenlerin listesinde neredeyse vazgeçilmezdir ama kinoanın kalorisi yüksek bir yiyecek olduğunu biliyor muydunuz? Bir bardak (185 gr) kinoa, neredeyse 1 bardak pişmiş pirinç ile aynı olan 222 kalori içerir. Ayrıca chia tohumu protein, lif, demir, bakır, tiamin ve b6 vitamini bakımından zengindir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, kalp sağlığı için çok iyi olan doymamış yağ kaynağıdır. Ayrıca, beyin fonksiyonu ve sağlıklı vücut ağırlığı yönetimi için iyi kabul edilen omega-6, omega-3, E vitamini ve K vitamini içererek çok sağlıklı ve tüketilmesi gereken bir gıdadır ama zeytinyağı da vücutta kalori ve yağ artışı sağlayan gıdalardan biridir. Bir yemek kaşığı zeytinyağı 120 kalori ve 14 gram yağ içerir.

Fındık

Fındık en sağlıklı atıştırmalıklardan biri olarak kabul edilir, ancak kalorisi yüksek gıdalardan biridir. Fındık bize harcamamız için bol bol yetecek kadar enerji verir. 100 gram fındıkta 462 kalori olması kaloriden uzak durmaya çalışanlar insanlar için bir hayli düşündürücü olabilir.