Yemeksepeti uygulaması taciz olayları ile gündeme geldi

Yemeksepeti uygulaması taciz olayları ile gündeme geldi
Yemeksepeti uygulaması taciz olayları ile gündeme geldi

Yemeksepeti ‘nin alt uygulaması olan Banabi’nin Maltepe deposunda 14 yaşındaki bir kızın cinsel istismara uğradığı iddiası kamuoyunda yankı buldu. Sosyal medya kullanıcıları, geniş çaplı katılımla Yemeksepeti ‘ni boykot ediyor. Şirketin CEO’su Nevzat Aydın konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yemeksepeti Banabi uygulamasının deposunda çalıştığını iddia eden bir kişi sosyal medyadan video paylaştı. Olayın anlatıldığı videonun ardından çok sayıda kişi Twitter’dan #YemeksepetiBoykot etiketiyle konuyu gündeme taşıdı ve şirketten bir açıklama yapılmasını bekledi. Öte yandan istismarda bulunan şüpheliyi darp ettiği iddiasıyla 3 çalışan işten çıkarıldı.

Sosyal medyada yayılan olayın anlatıldığı video

Yemeksepeti Ceo’su Nevzat Aydın’ın açıklaması

Yemeksepeti Ceo’su Nevzat Aydın konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaparak, boykotun boyutunu farklı bir alana taşıdı. İstismarda bulunduğu iddia edilen kişiyi işten çıkardıklarını, bununla birlikte aynı depoda çalışan ve bu kişiyi darp eden 3 çalışanı da işten çıkardıklarını açıkladı. Sosyal medyada çok sayıda kişi şüpheliyi darp ettiği iddia edilen bu üç kişinin işten çıkarılmasına da büyük tepki gösterdi. Kullanıcılar, Yemeksepeti uygulamasını telefonlarından silerek boykota katılmaya devam ediyor.

Nevzat Aydın’ın, konu hakkındaki paylaşımları

Konuyla ilgili Yemeksepeti ise yazılı olarak yaptığı açıklamada, ”Kısa bir süre önce Yemeksepeti Banabi Maltepe depomuzda, çalışanlarımızdan birinin adının karıştığı bir taciz iddiası gündeme gelmiştir. İlgili iddia, adalet hususunda tek yetkili olan adli mercilerle derhal paylaşılmıştır. Aynı depoda farklı pozisyonlarda çalışan 3 kişi iç işleyişi ya da hukuki girişimleri dahi beklemeden, iddiaya adı karışan kişiyi şiddetli darp etmişlerdir” ifadeleri kullanıldı. Açıklamanın tamamını aşağıdan okuyabilirsiniz.

Son zamanlarda bu gibi uygulamalar sıklıkla gündeme geliyor. Yönetim ve denetimleri konusunda sorunların yaşandığı aşikar. Geçtiğimiz günlerde, Getir uygulamasının çalışanına verilen bahşişlerin, hesabına eksik yatırıldığı haberleri sonrası çalışanın iş akdini feshetmişti. Yaptıkları açıklamada ise, banka hesaplarında sorun olduğunu belirli bir süre bunun yaşandığını açıklamış ancak bu açıklama kamuoyunda inandırıcı bulunmamıştı. O habere ulaşmak istiyorsanız buradan okuyabilirsiniz.