Yunanistan’a Ege ve Akdeniz’de İngilizlerden kötü haber

Yunanistan'a Ege ve Akdeniz'de İngilizlerden kötü haber

İngilizlerin önde gelen gazetesi The Guardian, Atina’nın Ege denizini Yunan denizine çevirme çabasını harita ve uzman görüşleriyle sorguladı. Gazete, Meis Adası’nın statüsü, konumu ve Yunan ana karasına uzaklığı nedeniyle, Akdeniz‘de kriz çıkaran Yunanistan’ın Uluslararası Adalet Divanı tarafından desteklenmeyeceğini belirtti.

Yunanistan’ın Ege planı harita üzerinde sorgulandı

İngiliz Guardian gazetesi, Türkiye’nin en uzun kıyılara sahip olmasına rağmen, Yunanistan‘ın Ege denizini Yunan denizine çevirme çabasını harita ve uzman görüşleriyle sorguladı.

Gazetenin politika editörü Patrick Wintour imzasıyla yayınlanan analizde, Doğu Akdeniz‘deki gaz rezervleri üzerindeki kavganın, Libya, İsrail, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa’nın katılımıyla büyüdüğüne işaret edilerek, bunun Türkiye ve Yunanistan arasında “deniz çatışması” endişesini arttırdığı belirtildi.

MACRON DERİNLEŞTİRDİ

Yazıda, “Kriz, son aylarda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye’nin giderek artan askeri dış politikasına karşı çıkması ve Türkiye’nin artık Akdeniz’de ortak olarak görülemeyeceğini söylemesi ile derinleşiyor. Macron, Yunan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’e 18 Rafale jetinin satışı da dahil olmak üzere Fransız askeri desteği de teklif etti” denildi.

Yunanistan'a Ege ve Akdeniz'de İngilizlerden kötü haber

Türkiye’nin, BM tarafından tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni, Fransız destekli isyancı General Halife Hafter’in saldırısından koruduğu da hatırlatıldı.

Doğu Akdeniz’de Türk düşmanlığı yaratılmaya çalışılıyor

Fransa’nın, (bölgede deniz hakkı olmamasına rağmen) Doğu Akdeniz Gaz Forumu’na katılmak istediğine ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de büyük bir Türk karşıtı ağ yarattığına da işaret edildi.

Almanya’nın “arabuluculuk” ve NATO’nun gerilimi düşürme çabalarına da değinilen yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Almanya Başbakanı Merkel’in isteği üzerine geçen ay Kıbrıs yakınlarındaki arama çalışmalarına ara verdiğini, ancak Yunanistan’ın Mısır’la deniz sınırı anlaşması yapması üzerine, çalışmaları yeniden başlattığına; NATO’nun teknik müzakereler başlatma çabasının da, Yunanistan’ın itirazı üzerine ertelendiğine işaret edildi.

Paylaşılan açıklamada, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi’ne göre, münhasır ekonomik bölgelerin sınırları “kıta sahanlığı” temelinde belirlenmesine ve Türkiye’nin daha uzun bir kıyı şeridine sahip olmasına rağmen, Yunanistan’ın karasularını “12 mil” olarak iddia ettiği ve Ege Denizi’ni ekonomik olarak tamamen Yunan olduğunu savunduğu belirtilerek, Meis Adası’nın Türk kıyılarından sadece 2 kilometre, Yunan ana karasına ise 500 kilometre uzakta olduğuna dikkat çekildi.

LAHEY DESTEKLEMEZ

Öte yandan, “Benzer anlaşmazlıklar yaşayan birçok ülkede olduğu gibi, her iki tarafı da tahkim girişiminde bulunmaya zorlayan analistler, Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nın Yunanistan’ın maksimalist konumunu desteklemeyeceğini söylüyorlar.”